Maria Romanowska

Położna, podróżniczka, dawniej tłumaczka języka francuskiego. Dyplom położnej otrzymała w 2000 r. w Warszawie. Od tego czasu jest związana zawodowo ze Szpitalem Św. Zofii w Warszawie przyjmując porody w Bloku Porodowym oraz w przyszpitalnym Domu Narodzin. Od kilkunastu lat prowadzi niezależną praktykę położniczą obejmującą opiekę przedkoncepcyjną i okołoporodową oraz prowadzenie ciąży.  Przyjmuje porody domowe, publikuje, szkoli siebie i innych, przemierza  świat, mówi w kilku językach.

Członkini sekcji położnych niezależnych stowarzyszenia Dobrze Urodzeni, współautorka i autorka stowarzyszeniowych standardów postępowania, procedur oraz dokumentacji.

Katarzyna Oleś

Jestem niezależną położną, od ponad 30 lat prowadzę indywidualną praktykę zajmując się porodami w domu, a ostatnio przede wszystkim szkoląc. Korzystając z doświadczeń zawodowych napisałam książkę „Poród naturalny”. .Jestem współzałożycielką i wieloletnią prezeską stowarzyszenia Dobrze Urodzeni oraz członkinią Ashoki. Ciekawią mnie ludzie, więc pracuję także jako trenerka i coacherka.

Wierzę, że to, jak dziecko przychodzi na świat ma wpływ na całe jego życie, a dobry poród ma moc zmieniania świata.

TYTUŁ WYKŁADU:

Fizjologiczna ciąża – zjawisko unikalne. Dlaczego?

Czasem myślę, że tak często mówię o fizjologii, że staje się to nudne. Dlatego tym razem chcę podejść do tematu nietypowo i spróbuję się przyjrzeć temu, jak położna, sprawując opiekę nad kobietą może wpłynąć na to, jak będzie przebiegała jej ciąża. I to bez leków, wielkiej ilości badań i medycznych interwencji, a dzięki odrobinie psychologii, uważności, zrozumieniu przebiegających procesów i holistycznej wiedzy.

Magda Witkiewicz

Ośmielam się nazywać człowiekiem od rodzenia, ponieważ wprowadziłam na ten świat już prawie dwa tysiące dzieci i żyję w nadziei, że poród się odrodzi i właśnie tej idei służę już od 19 lat. Przez ten czas doświadczałam sukcesów i porażek, uczestniczyłam w porodach łatwych i trudnych. Nauczyłam się, kiedy nie należy przeszkadzać naturze i kiedy trzeba pomóc, korzystając z osiągnięć współczesnej medycyny.

Początkowo pracowałam w Szpitalu Miejskim w Zakopanem. Dzieliłam życie zawodowe z bardzo ważną pasją w moim życiu, jaką są góry. Młode lata spędziłam drepcząc i wspinając się po Tatrach, a oprócz tego zajmowałam się przyjmowaniem porodów, pracowałam też z młodymi ludźmi przygotowując ich do rodzicielstwa i wspierając małżeństwa w trudnych chwilach. Zainteresowanie tematyką życia rodzinnego skłoniło mnie do podjęcia studiów w Instytucie Studiów nad Rodziną w Łomiankach koło Warszawy, gdzie w 1997 roku uzyskałam tytuł magistra nauk o rodzinie.

Ukończywszy studia rozpoczęłam pracę w Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii (aktualnie Centrum Medyczne „Żelazna”,) gdzie pracuję obecnie w Bloku Porodowym i Domu Narodzin, witając kolejne dzieci na świecie, szkoląc nowe położne i przygotowując pary do porodu w szkole rodzenia.

Prywatnie jestem żoną Jerzego i mamą tylko jednej córeczki Melanii, choć w sercu jest przestrzeń dla większej liczby dzieci. Melania „nie przyszła nam łatwo”, stąd szczególnie doceniam ten dar macierzyństwa. Staramy się żyć blisko natury. Szczególnie latem prowadzę „podwójne życie”, mieszkając w Warszawie i na wsi w starym domku po mojej Babci Zuzannie wraz z kotem i myszami. Uprawiam tu ekologiczne warzywa, robię przetwory, kiszę ogórki, galopuję na koniu po lasach i polach, a potem wydłubuję bród zza paznokci, wsiadam w samochód i zmieniam się w miastową położną, chociaż szpilek na nogi raczej nie wkładam nigdy.

Przez bliski kontakt z przyrodą i moją wieloletnią pracę z kobietami nabieram coraz więcej szacunku dla praw natury. Jak w życiu prywatnym siłę wiatru i twardość skały, tak w porodzie lubię czuć moc, jaka wstępuje w kobietę, gdy wydaje swoje dziecko na świat. Moim celem jest zarazić ludzi tą fascynacją, sprawić, by kobiety uwierzyły w drzemiącą w nich siłę, a mężczyźni podziwiali kobiety pełne mocy.

Małgorzata Szwarocka

Psycholożka, certyfikowana seksuolożka kliniczna. Członkini Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Terapeutka osób indywidualnych i par - wieloletnia współpracowniczka Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia Centrum Psychoterapii Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie, Poradni dla Sprawców i Ofiar Przemocy Seksualnej Fundacji Promocji Zdrowia Seksualnego im. dr Stanisława Kurkiewicza. Edukatorka seksualna, trenerka i wykładowczyni na Uniwersytecie SWPS. Warsztat niespodzianka, który prowadzi to “Seksualność w okresie okołoporodowym - jak rozmawiać i wspierać”

Magdalena Hul

Położna i doula, twórczyni i administratorka strony naturalniepocesarce.pl poświęconej porodowi naturalnemu po cięciu cesarskim oraz facebookowej grupy wsparcia Naturalnie po Cesarce. Członkini Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni i Stowarzyszenia Doula w Polsce. Prywatnie, mama 10 letniego Mikołaja urodzonego przez cięcie cesarskie i 7 letniej Marysi, która na świat przyszła siłami natury (VBAC).

UWAGA! Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej...