Oświadczenie w sprawie porodów bez asysty

W związku ze zwiększającą się ilością rodziców, którzy decydują się urodzić samodzielnie, bez wsparcia osób fachowych, położne stowarzyszone w Dobrze Urodzonych oświadczają, co następuje:

Szanujemy indywidualne wybory rodziców, rozumiemy ich motywacje a wartości takie jak intymność, godność, naturalność i wyjątkowość doświadczenia narodzin są ważne i dla naszego środowiska. Uważamy jednak, że decyzja o porodzie bez asysty - szczególnie podjęta ze świadomością, że sytuacja zdrowotna nie pozwoliłaby przejść kwalifikacji do porodu pozaszpitalnego -niesie ze sobą niepotrzebne ryzyko. Dotyczy ono przede wszystkim zdrowia, a czasem także życia, mamy i rodzącego się dziecka. W przypadku porodu bez fachowego wsparcia ewentualne komplikacje porodowe wymagające interwencji medycznej mogą stać się bardzo poważnym argumentem w ręku tych, którzy nieprzychylni są porodom domowym i w konsekwencji zniweczyć wiele lat starań o to, aby w naszym kraju każda kobieta miała możliwość wyboru miejsca i sposobu porodu. Dlatego właśnie położne ze stowarzyszenia Dobrze Urodzeni nie popierają porodów bez asysty.

Nie będziemy też na prośbę rodziców wystawiały dokumentów koniecznych do zarejestrowania dziecka w USC - byłoby to niezgodne z prawem. Kwestię rejestracji dziecka  reguluje Rozp. Min. Zdrowia nr 27 z dnia 2 lutego 2005, pozycja 232

UWAGA! Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej...