Dorota Kornas-Biela, Wokół początku życia ludzkiego, Instytut Wydawniczy PAX, 2002

Autorka to doktor psychologii, doktor habilitowany pedagogiki, profesor KUL, kierownik Katedry Pedagogiki Rodziny oraz Pracowni Pedagogiki Prenatalnej i Prokreacji. Już w 1984 roku zainicjowała powstanie Sekcji Psychologii Prenatalnej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (i prowadziła tę sekcję 20 lat), wykładowca upowszechniający wiedzę m.in. z zakresu psychologii prenatalnej i prokreacji oraz pedagogiki rodziny.

W książce „Wokół początku życia ludzkiego” znajdziemy rzetelną wiedzę o rozwoju i życiu człowieka od pierwszych dni a nawet pierwszych godzin życia. Jest to wiedza naukowa przekazana przez Kobietę-Matkę serdecznym „językiem miłości”. Niemal w każdym zdaniu wyczuwa się bezpośredni, ciepły, serdeczny stosunek do dziecka rozwijającego się w głębi ciała swojej mamy. Warto tę wiedzę przyswoić dla siebie i, tak jak Autorka, pokochać maleńkie dziecko na długo przed jego urodzeniem.

W książce przeczytamy m.in.:

„Istota ludzka od początku jest aktywna i samosterująca, radzi sobie z trudnościami hamującymi jej rozwój, [...] zapamiętuje, uczy się, nabywa pewnych nawyków i przyzwyczajeń, reaguje w sposób charakterystyczny tylko dla siebie. Dzięki temu może być przez rodziców traktowana jako partner dialogu”.

„Organizm dziecka, korzystając z gościnności, jakiej użycza mu ścianka macicy – otulająca i ofiarująca pożywienie – rośnie tak szybko, że podwaja swoje rozmiary każdego dnia. Miesiąc po poczęciu ciało jego składa się z kilku milionów komórek. Wtedy właśnie jego mama zastanawia się, dlaczego opóźnia się miesiączka.”

Serdecznie polecam,

Irena Chołuj

UWAGA! Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej...