
Dorota Kornas-Biela, Wokół początku życia ludzkiego, Instytut Wydawniczy PAX, 2002
Autorka to doktor psychologii, doktor habilitowany pedagogiki, profesor KUL, kierownik Katedry Pedagogiki Rodziny oraz Pracowni Pedagogiki Prenatalnej i Prokreacji. Już w 1984 roku zainicjowała powstanie Sekcji Psychologii Prenatalnej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (i prowadziła tę sekcję 20 lat), wykładowca upowszechniający wiedzę m.in. z zakresu psychologii prenatalnej i prokreacji oraz pedagogiki rodziny.
W książce „Wokół początku życia ludzkiego” znajdziemy rzetelną wiedzę o rozwoju i życiu człowieka od pierwszych dni a nawet pierwszych godzin życia. Jest to wiedza naukowa przekazana przez Kobietę-Matkę serdecznym „językiem miłości”. Niemal w każdym zdaniu wyczuwa się bezpośredni, ciepły, serdeczny stosunek do dziecka rozwijającego się w głębi ciała swojej mamy. Warto tę wiedzę przyswoić dla siebie i, tak jak Autorka, pokochać maleńkie dziecko na długo przed jego urodzeniem.
W książce przeczytamy m.in.:
„Istota ludzka od początku jest aktywna i samosterująca, radzi sobie z trudnościami hamującymi jej rozwój, [...] zapamiętuje, uczy się, nabywa pewnych nawyków i przyzwyczajeń, reaguje w sposób charakterystyczny tylko dla siebie. Dzięki temu może być przez rodziców traktowana jako partner dialogu”.
„Organizm dziecka, korzystając z gościnności, jakiej użycza mu ścianka macicy – otulająca i ofiarująca pożywienie – rośnie tak szybko, że podwaja swoje rozmiary każdego dnia. Miesiąc po poczęciu ciało jego składa się z kilku milionów komórek. Wtedy właśnie jego mama zastanawia się, dlaczego opóźnia się miesiączka.”
Serdecznie polecam,
Irena Chołuj