Iga Czarnawska-Iliev, Ciąża i poród bez obaw, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2011

Ciąża to dla kobiety czas wyjątkowy i niezwykły, poród to wydarzenie przełomowe. Niestety, często kojarzy się z bólem i łączy ze strachem. Co możemy zrobić, żeby to zmienić? Jak możemy przygotować się do porodu, żeby pozbyć się lęku, a ciąża i poród stały się najpiękniejszym przeżyciem w naszym życiu? Kobieta pragnąca przeżyć ciążę, poród i wczesne macierzyństwo w sposób harmonijny i optymalny dla oczekiwanego Maleństwa może, stosując proste techniki i zdobywając odpowiednią wiedzę, nauczyć się trzech rzeczy:

  • rozpoznawania swoich prawdziwych potrzeb,

  • słuchania komunikatów własnego ciała i podświadomości,

  • nawiązywania takiej komunikacji z otoczeniem, także z personelem medycznym, by mieć pełną kontrolę nad aktem rodzenia.

Ze wstępu autorki:

"Dzięki tej książce nauczysz się, po pierwsze, jak rozpoznawać swoje prawdziwe potrzeby pod kątem porodu i wczesnego macierzyństwa, w tym także jak odróżniać je od tego, co usiłują narzucić Ci społeczeństwo i komercyjny styl życia. Po drugie, nauczysz się, jak słuchać komunikatów własnego ciała i własnej podświadomości, które, jeśli nie zostaną uświadomione, mogą negatywnie wpłynąć na poród i połóg. Po trzecie, będzie tu mowa o takiej komunikacji z otaczającymi Cię ludźmi, w tym także z personelem medycznym, która uchroni Cię przed nieporozumieniami, niedopowiedzeniami oraz utratą kontroli nad przebiegiem Twojej ciąży i porodu. Znajdziesz tu także pomocne wskazówki dotyczące tego, jak zlikwidować zawczasu potencjalne napięcia i ewentualne konflikty na forum rodzinnym."

Autorka – doula, opowiada o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Uczy, jak zadbać o swój komfort fizyczny i psychiczny w tych wyjątkowych okresach. Pokazuje, jak ważny wpływ na samopoczucie, na zdrowie, na przebieg porodu, mają bodźce zewnętrzne – różne osoby, ich zachowania, rozmowy, rady (często sprzeczne), otoczenie, wydarzenia. Przekonuje, że w naszej kulturze lęku poród bez lęku jest możliwy!

Na prośbę Autorki napisałam Przedmowę do książki.

Zachęcam do zapoznania się z tą niedużą, ale bogatą treścią książeczką.

Irena Chołuj

UWAGA! Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej...