Utworzenie Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją

Trochę opinii o inicjatywie:

Utworzenie Pracowni Badań nad Mlekiem i Laktacją jest naturalną konsekwencją aktywności naukowej pracowników naszej Uczelni. Cieszę się że także w Polsce podejmowane są badania w wysokospecjalizowanych, wąskich dziedzinach wiedzy, które służą jednak szerokiemu gronu odbiorców jakim są najmniejsi pacjenci szpitali” - mówi Dziekan II Wydziału Lekarskiego,  prof. dr hab. Marek Kuch.

Organizacja Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem i Laktacją w Regionalnym Banku Mleka w Warszawie pozwoli na zweryfikowanie standardów postępowania z mlekiem kobiecym przeznaczonym dla chorego dziecka. Pracownia będzie także laboratorium  referencyjnym w Polsce dla nowych urządzeń diagnostycznych m.in. służących do oceny składu mleka matki. W Pracowni będziemy prowadzić też badania dotyczące, biochemii mleka kobiecego,  leczenia żywieniowego, a także zaburzeń laktacji w kontekście biologicznym, ale także społecznym i psychologicznym”- mówi Kierownik i pomysłodawca nowopowstałej Pracowni  dr n biol. Aleksandra Wesołowska.

Mleko kobiece jest najlepszym pożywieniem dla noworodków, jest także niezwykle ciekawym materiałem do badań naukowych. Nowe odkrycia w tej dziedzinie są niezwykle ważne, bo dają lekarzom  argumenty do rozmowy z borykającymi się z trudnościami z karmieniem piersią matkami wcześniaków i dzieci chorych” - mówi Przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji  BMK , prof. dr hab. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka.

„Otwarcie Pracowni w Regionalnym Banku Mleka Kobiecego w  Szpitalu im Św. Rodziny w Warszawie jest dopełnieniem najwyższych standardów opieki okołoporodowej nad matką i dzieckiem, jaką oferuje nasz Szpital. Współpraca z WUM w zakresie prowadzenia badań naukowych nad mlekiem kobiecym i laktacją jest kolejnym, niezwykle ambitnym przedsięwzięciem , w które się angażujemy. Szpital im. Św. Rodziny od wielu lat podejmuje działania mające na celu stały rozwój placówki dostosowany do problemów i potrzeb zdrowotnych Pacjentów. Otwarcie Pracowni w pełni wpisuje się w plan strategicznego rozwoju Szpitala aspirującego do tego by być Szpitalem pierwszego wyboru dla najbardziej wymagających Pacjentów. ”- mówi Dyrektor Szpitala mgr inż. Maria Dziura.

Pracownia Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją w latach 2015 -2018 będzie realizować we współpracy ze Szpitalem im. Św. Rodziny projekt pt. „Laktotechnologia jako odpowiedź na specjalne potrzeby żywieniowe dzieci urodzonych przedwcześnie” dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach II Konkursu Innowacje Społeczne oraz ubiegać się o finansowane przedmiotowych badań z innych źródeł.

Wróć

UWAGA! Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej...