Srebrny Krzyż Zasługi dla Ireny Chołuj!!

A tak brzmi oficjalne Uzasadnienie (na podstawie kilku rekomendacji) :

Irena Chołuj - położna pracująca nieprzerwanie w służbie zdrowia ponad 50 lat, od 1964 roku. Opiekowała się ponad 25 tysiącami rodzących kobiet, pomogła urodzić się ponad 12 tysiącom polskich dzieci w szpitalach. Propagatorka porodów naturalnych. Prekursorka powrotu porodów domowych - przyjęła ponad 600 dzieci w ich domach rodzinnych.

Od 1990 roku zwraca uwagę pracownikom służby zdrowia na potrzebę szczególnej dbałości w staraniach o przywracanie narodzinom pełnego człowieczeństwa. Zawsze okazywała rodzącym i ich rodzinom swój szacunek. Jako pierwsza zwróciła uwagę na to, że "porodu nie należy kobiecie odbierać, położna przyjmuje poród"

Swoją pracą i postawą przyczyniła się do poprawy opieki okołoporodowej w Polsce.

Irena Chołuj dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem z położnikami i położnymi na wielu konferencjach i warsztatach na tematy położnicze, prowadziła szkolenia położnych i lekarzy oddziałów położniczych w kilku miastach w Polsce, napisała dwie książki na temat opieki śródporodowej.

Zrobiła wiele, by poród zdrowej kobiety rodzącej zdrowe dziecko przestał być spostrzegany jako "zabieg położniczy", by na nowo stał się naturalnym wydarzeniem w życiu kobiety, w życiu rodziny.

Jest przedstawicielką położnictwa zgodnego z medycyną opartą na podstawach naukowych.

Pani IRENA wielokrotnie powtarzała: "Każda ingerencja w poród fizjologiczny zaburza jego naturalny tok. Konsekwencją tego jest potrzeba stosowania kolejnych interwencji medycznych. Uważam, że rodzącym, u których nie ma wskazań medycznych do ingerencji, należy zapewnić naturalne warunki do spokojnego, spontanicznego rodzenia. Protestuję przeciw rodzeniu w pozycji leżącej na plecach. To pozycja wbrew siłom natury rodzenia, pozycja dysfunkcyjna."

Stworzyła podwaliny do odnawiania, odbudowania serdecznego położnictwa położnych. 

Wykonuje swoją pracę angażując się w nią całym sercem. Jej postawa położnej godna jest naśladowania.
 

Wróć

UWAGA! Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej...