Co robiła Zofia Szeliga w Najwyższej Izbie Kontroli?

Zofia sama Wam opowie:

"20 lutego jako reprezentantka naszego Stowarzyszenia brałam udział w Panelu Ekspertów nt dostępności świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych na terenach wiejskich.  Panel zorganizowany został w Warszawie przez Najwyższą Izbę Kontroli celem weryfikacji i przeanalizowania ostatecznych wniosków i rekomendacji, które zamkną ostateczną wersje raportu. Z raportu wynika,że nieco ponad 38% kobiet mieszka na wsi, mają do swojej dyspozycji 22,9 proc. wszystkich przychodni;  dysproporcje między dostępnością do usług położniczo-ginekologicznych są znaczące..." Mimo wszystko nie to okazuje się być najistotniejsza różnicą miedzy mieszkankami wsi a miast- decydującym okazuje się być poziom wykształcenia mieszkanek poszczególnych regionów. Myślę, że będzie to bardzo interesujący dokument o czym świadczyło zaangażowanie w dyskusję zaproszonych ekspertów.
W dużej mierze dyskusja dotyczyła nas- położnych. Zarzucano nam , że nie jesteśmy dobrze przygotowane do edukacji ciężarnych- edukacje są szczątkowe i nie zawsze na dobrym poziomie merytorycznym, boimy się podjąć odpowiedzialności zawodowej i nie chcemy prowadzić ciąży fizjologicznej. Istniejące programy profilaktyki raka szyjki macicy nie funkcjonują tak skutecznie jak na Zachodzie Europy ze względu na małe zaangażowanie położnych. Opieka ginekologiczna jest szczątkowa. 
W dyskusji starałam się wykazać doskonałe zawodowe przygotowanie położnych, brak współpracy z ginekologami- brak informacji o dostępności edukacji ciężarnych,do czego obliguje SOO;  brak informacji o istniejących gabinetach położnych realizujących program profilaktyki raka szyjki macicy, przeszkodach biurokratycznych (brak skierowań) do realizacji ambulatoryjnej opieki ginekologicznej. Prowadzenie ciąży w gabinecie Położnej jest mało realne przy obecnej wycenie procedur przez NFZ. 
Zwróciłam też uwagę na fakt, ze miejsca, gdzie opieka położniczo-ginekologiczna funkcjonuje są indywidualne lub grupowe praktyki położnicze. Po wejsciu w życie nowej ustawy o POZ należy przypuszczać, ze świadczeń tych będzie jeszcze mniej gdyż połozna przypisana do zespołu lekarza rodzinnego będzie miała inny zakres obowiązków. 
Istnieje realna potrzeba zorganizowania kampanii społecznej wyjaśniającej role i zadania położnej. W dalszym ciągu zawód położnej jest identyfikowany głównie z salą porodową, co stanowi ważny, ale ułamek kompetencji położnej."

Wróć

UWAGA! Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej...