Aktualności

Irena Chołuj poleca - "Ciąża i poród bez obaw"

Iga Czarnawska-Iliev, Ciąża i poród bez obaw, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2011

Autorka – doula, opowiada o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Uczy, jak zadbać o swój komfort fizyczny i psychiczny w tych wyjątkowych okresach. Pokazuje, jak ważny wpływ na samopoczucie, na zdrowie, na przebieg porodu, mają bodźce zewnętrzne – różne osoby, ich zachowania, rozmowy, rady (często sprzeczne), otoczenie, wydarzenia. Przekonuje, że w naszej kulturze lęku poród bez lęku jest możliwy!

Fantastyczna pozycja dla położnych, douli oraz rodziców!

Czytaj więcej

Powitajcie z nami Maję!

Z radością informujemy, że do grona Dzieci Dobrze Urodzonych w maju dołaćzyła Maja :)

Serdecznie zachęcamy do opowieści Sylwii o swym wielkim przeżyciu związanym z cudem narodzin, to fontanna emocji. Dostępna tutaj

Maję przedstawiamy na zdjęciu, obejrzyjcie również resztę dzieci Dobrze Urodzonych w naszej galerii!

 

Irena Chołuj poleca - "Poród w wodzie"

Janet Balaskas, Poród w wodzie, Bela Med, 2010

„Pewnego razu, gdy obserwowałam poród w wodzie, widziałam, jak dziecko rozprostowywało się z pozycji płodowej, powoli rozciągało się w ciepłej wodzie i delikatnie rozwijało niczym ukwiał. Jej oczka otworzyły się pod wodą… Wszystko odbywało się jakby w zwolnionym tempie…Była to jedna z najbardziej wzruszających scen, jakie kiedykolwiek widziałam.”

Janet Balaskas jest założycielką Ruchu na Rzecz Aktywnego Rodzenia w Wielkiej Brytanii. Organizacja ta promuje porody naturalne, bez medykalizacji, porody w pozycjach wertykalnych oraz porody w wodzie. W książce „Poród w wodzie” opisuje m.in. swoje doświadczenia z tego rodzaju porodem.

Czytaj więcej

Model opieki okołoporodowej

Model opieki nad kobietą i dzieckiem w fizjologicznym okresie okołoporodowym w praktyce pozaszpitalnej, prezentowany poniżej, a opracowany przez zespół położnych niezależnych, dotyczy kobiet zdrowych w ciąży fizjologicznej, przygotowujących się do porodu i rodzicielstwa pod opieką specjalistów, w tym położnych.

 

Standard opieki okołoporodowej

Zapraszamy do zapoznania się z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 roku w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Standard ten prezentuje m.in. kto może sprawować opiekę nad kobietą w ciąży, jakie badania powinna mieć kobieta wykonywane w czasie ciąży, kiedy kobieta powinna zgłosić się do położnej rodzinnej, jak powinna wyglądać opieka nad matką i dzieckiem w czasie i po porodzie itd.

UWAGA! Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej...